Masáže Jan Horký

Zánět šlach

Šlacha (tendo)

Šlacha (tendo) je vazivový provazec, který spojuje svaly a kosti. Šlachy přenášejí sílu svalu, a tím se podílejí na tom, že se kosti hýbou.Šlachy vyrůstají ze svalového bříška a přirůstají k okostici (povrch kosti). Šlachy nemají prakticky žádné krevní zásobení, mají i málo nervových zakončení a to, že nějaké šlachy máme, pocítíme zpravidla až když přijde zánět šlach nebo zánět šlachových obalů, případně při poranění šlach.

Zánět šlach

Zánět je obecně odpověď organismu na poruchu rovnováhy. V případě zánětu šlach je porušena rovnováha nadměrným zatěžováním určitého svalu. Je to důležitá reakce, neboť během ní dochází k potlačení případné infekce a k opravě poškozených tkání.

Příčiny zánětu šlach

Hlavním rizikem je nadměrné zatěžování svalů bez adekvátního odpočinku. Příkladem mohou být běžné činnosti jako je třeba práce na počítači. Při sportování je nebezpečné začít bez zahřátí a protažení namáhaných svalových skupin. Rizikové je i náhlé zvýšení svalové činnosti, které jsme se v předchozí době nevěnovali.

Rozlišujeme několik typů zánětu šlach:

Hnisavý zánět šlach

Hnisavý zánět je způsoben pyrogenními bakteriemi, které působí jinde v těle trauma a na šlachu přešly z okolí. Tento zánět se může rozšířit na další místa a může způsobit až odumření postižené šlachy.

Revmatický zánět šlach

Revmatický zánět se podobá revmatické artritidě, což je onemocnění postihující hlavně větší klouby. Vzniká jako následek nákazy, které je způsobena bakteriemi – streptokoky. Tyto klouby jsou pak bolestivé, omezeně pohyblivé a zduřelé.

Tenisový loket

Jedná se o zánět nacházející se obvykle na přední straně předloktí. Je způsoben nadměrným zatížením těchto svalů nejen při sportu, ale často se vyskytuje i u manuálně pracujících lidí, kteří vykonávají neustále jeden pohyb bez možnosti odpočinku těchto svalů. Nemusí se ale jednat pouze o těžce pracující. Je také častým problémem u lidí, kteří pracují na počítači s rukama stále v jedné poloze. Podrobně v samostatném článku.

Lupavý prst

Postihuje nejvíce prsty na rukou, nejčastěji pak šlachy palců. Když se pak v těchto šlachách vytvoří zánět, není pohyb palcem plynulý, ale trhavý až skákavý.

Příznaky a projevy zánětu šlach

Zánět šlach nepatří mezi onemocnění, které by na nás z ničeho nic udeřilo, a obvykle se příznaky začínají projevovat postupně. Místo, kde se zánět nachází, je ze začátku onemocnění citlivější a svědí. Postupně začíná být zarudlé, teplé a bolestivé. Bolest se projevuje zejména při pohybu, při kterém je zanícená šlacha používána, a může se v dalších fázích onemocnění promítat i do blízkého kloubu.

Léčba zánětu šlach

Při zánětu šlach je jednou z nejzásadnějších částí léčby omezení pohybu postižené šlachy. Ta může být fixovaná například obvazem, ortézou nebo i sádrou. Po snížení pohybu se zánětlivá reakce postupně ustaluje a poškozená tkáň se opravuje. Velmi pomáhají studené obklady. Zkusit můžete i různé chladivé gely. Pokud ale nedojde k omezení pohybu, není možné zánět šlachy vyléčit. Po vymizení zánětu by měla následovat rehabilitace postižené končetiny.

Léčba může být podpořena i Fokusovanou Rázovou vlnou, která má protizánětlivé účinky. Ne přímo na šlaše, ale na příslušném svalovém bříšku, je pak vhodné užití Radiální Rázové vlny pro úpravu svalového napětí. Jako doplněk terapie lze také aplikovat hojivé masti s protizánětlivým účinkem.

Důležité:

Co se týče aplikace studených obkladů, je potřeba vědět, zda se skutečně jedná o zánět. Problém se totiž může ze zánětu šlach přehoupnout například na syndrom karpálního tunelu nebo artrózu a pak již studené obklady ŠKODÍ a naopak je potřeba udržovat zápěstí v teple! Nejlépe je vyzkoušet, co Vám pomáhá a co ne.

Prevence

Zánětu šlach je možné se vyhnout při zachování preventivních opatření, mezi které patří hlavně odpočinek během fyzické činnosti, kterou delší dobu provozujeme. Tím se sníží riziko, že se svaly zatíží víc, než je nutné.

U pracujích lidí, a zvláště u těch, kteří zatěžují pouze některé svaly, se doporučuje dělat si přestávky, při kterých si namáhané svaly protáhnou. To platí obecně – i pro všechny, kteří při práci sedí! Je vhodné se po nějaké době zvednout, trochu se projít (třeba i po kanceláři), rozhýbat ztuhlé svalstvo, protáhnout si záda a vydýchat se.

Nejlepší prevencí zánětu šlach je proto častý a přiměřený pohyb, do kterého jsou ve vyvážené míře zapojeny všechny svaly našeho těla.

(odkaz externí zdroj www.podruce.cz)

Zánět šlach na zápěstí

Příčina těchto potíží nebývá ve šlachách samotných, ale ve svalovém bříšku příslušných svalů, které obsahují trigger body (spoušťové body). Tyto body jsou pak zdrojem tzv. přenesených bolestí, vedou k výraznému zkrácení svalových vláken procházejících bodem a tím pak vzniká silný tah na úponech svalu (šlaše). Bohužel z tohoto pohledu se k terapii přistupuje málokde a je tendence stav řešit obstřiky kortikoidy do místa bolesti, ke šlachám atd. nebo provádět operační korekce. Rázová vlna je moderní fenomén, efektivita jak u koho. Zánět šlach je příliš obecný problém. Může jít i o lokálně postiženou šlachu, úraz úderem, větší fyzickou námahu, dále o přenesený problém, kde je přetíženo svalstvo předloktí (těch je tam mnoho) – zde většinou třeba i menší námahou, ale opakovaně, tedy dlouhodobější zátěž jen některé svalové skupiny.

Zánět šlach na ruce – léčba

Obecný smysl léčby – zklidnit svalstvo pomocí fyzioterapie, a to manuálním ošetřením trigger pointů, masáže, lokální aplikací ultrazvuku, zvláště pulzního apod., dále zklidnit jen lokálně bolestivou šlachu, zde je možno provádět i obstřiky. Pokud je šlacha i oteklá, prosáklá, je vhodné nasadit protizánětlivou léčbu a krátkodobé zklidnění končetiny v ortéze na asi 10–14 dní, rázovou vlnu většinou použijeme tehdy, když uvedená terapie nezabrala.

Zánět šlach na noze

Při zánětu šlach na spodní části chodidla je bolestivý vějíř šlach, který odstupuje od patní kosti a upíná se na spodní stranu prstů. Příznaky nemoci jsou různorodé. Mohou začínat bolestí připomínající potíže s Achillovou šlachou až po bolestivost klenby, již cítíte při každém došlapu. Tento druh onemocnění velmi často postihuje běžce i ostatní sportovce. Běžný je také u amatérských sportovců, kteří mají špatnou techniku a nevhodně zatěžují chodidlo. Zánět šlach se často objevuje po promrznutí chodidla nebo při delším užívání nevhodné obuvi. Nemusí postihnout pouze chodidlo, ale také kotníky, lýtko, koleno, kyčle nebo pohybový aparát horních končetin. Zásadním předpokladem pro úspěšnou léčbu je včasná a přesná diagnostika.

Zánět šlach – koleno

Nejčastější příčinou zánětu šlach v kolenou je podráždění šlachy nevhodně vedeným pohybem, zánět může být důsledkem nedostatečného protažení svalů před zátěží, náhlou změnou pohybu (například prudké zrychlení při běhu apod.). Záněty šlach bývají mnohdy následkem různých sportovních aktivit. I běháním si lze přivodit zánět šlach v kolenou. Prevence spočívá kromě dostatečného protažení svalů před během a vyvarování se náhlým změnám pohybu také ve volbě vhodné obuvi. Léčba zánětu šlach v kolenou závisí na vyvolávající příčině zánětu. Základem léčby je zejména omezení pohybu dané šlachy (fixace obvazem, ortézou, sádrou). V některých případech je vhodná léčba fototerapií. Doporučena může být i operace, při níž je postižená část šlachy odstraněna.

Zánět šlach – kotník

Zánět v kotníku může zahrnovat Achillovy šlachy, pozadí holenní šlachy nebo fibulární šlachy. Tato situace obvykle vychází z traumatu, ale může vyplývat z předchozích zánětlivých onemocnění nebo onemocnění, jako je reaktivní artritida (dříve nazývaná Reiterův syndrom), revmatoidní artritida a anglizující spondylitida. Okamžitá léčba zahrnuje znehybnění oblasti, elevace, omezování hmotnost-ložiska, použití ledu, používání nesteroidní zklidňující drogy (NSA) ke zmírnění zánětu. Léky ze skupiny NSAID, jako naproxen (Naprosyn) nebo ketoprofen (Orudis), jsou běžně používané pro tento účel. Další těžký zánět může vyžadovat ortopedické řešení. Pokud je šlacha stále zanícena, tak by měla být omezena atletická činnost by měla být omezena, protože hrozí značné riziko přetržení či natržení šlachy.

Zánět šlach na nártu

Zánět šlach na nártu se projevuje velkou bolestivostí při nášlapu a otokem. Vyžaduje 2–3 týdny v klidu a chůzi pouze o berlích bez nášlapu. Výbornou terapií je i použití infralampy na postižené místo a aplikaci Fastumgelu.

(odkaz externí zdroj   www.ceskaordinace.cz)


Pří zánětu šlach doporučuji svou bylinnou lihovou směs.

Pin It on Pinterest

Share This