Tradiční čínská medicína Baňkování
Baňková masáž představuje jednu z léčebných metod čínského lékařství, tzv. vakuoterapii. Patří k vůbec nejstarším léčebným metodám, až s pětitisícovou letou historie. Svými kořeny sahá až do Mezopotámie a staré Číny. Baňkování používali i ve starověkém Řecku. Zdejší lékaři tehdy měli baňku dokonce ve znaku. V Číně se při aplikaci baněk využívá akupunkturních drah a bodů.
Princip baňkování spočívá ve vytvoření podtlaku v oblasti zad, podbřišku, lokte, kyčelního kloubu, kolen, chodidel nebo kotníků, který způsobí vtažení kůže s podkožím do baňky. Dojde až k popraskání drobných cévek s malými krevními výrony, které jsou po baňkování znát jako červená až fialová kolečka. Malý výron krve do okolí myogelózy („zatvrdliny“ ve svalu) i do ní samotné zvýší cirkulaci krve a přívod kyslíku, což má za následek odplavení škodlivin z dané oblasti. Působí tak fyzikálně, reflexně, ale i metabolicky tím, že ovlivňuje pochody látkové výměny v okolí a stimuluje imunitu organismu.
Po (opakované) aplikaci dochází k úlevě od bolesti a může se upravit i funkce příslušného vnitřního orgánu. Pro zvýšení účinku přikládáme baňku buď na aktivní akupunkturní bod a reflexní místa (Haedovy zóny), kde ovlivňujeme správnou funkci jednotlivých orgánů, a nebo na tzv. trigerpointy (bolestivá místa a body).
V počátku 20. století se zájem o baňkování snížil a nyní se dostala na úroveň ostatních alternativních metod jako akupunktura, chiropraxe, aromaterapie, různé masážní techniky a jiné.
Pozitivní účinky masáže:
- Zrychluje se metabolismus v kůži, zlepšuje se činnost potních a mazových žláz, zvyšuje se přísun živin ke tkáním;
- pod tlakem se stimuluje krevní i lymfatický oběh, zvýšený průtok krve znamená zvýšení teploty v kůži a ve svalech;
- výborná metoda při revmatizmu – prokrvují se lépe klouby a zvýší se sekrece synoviální tekutiny;
- baňkování odstraňuje spasmy kolem postiženého kloubu;
- stimuluje vnitřní orgány, zvyšuje peristaltiku, zlepšuje trávení a vstřebávání živin;
- stimuluje nervová zakončení;
- působí na menstruační problémy;
Kontraindikace (kdy nejít):
Baňkování není pro každého, má svá rizika a kontraindikace. Neměla by se provádět při plicním, krevním nebo kožním onemocněním. Otevřené rány, trombózy, gangrény, křečové žíly i kůže spálená od slunce, to vše jsou při této masáži rizikové faktory. Baňkovou masáž rovněž nepodstupujte, trpíte-li poruchami srdečního rytmu, jste-li hodně vyčerpaní, při vysokém tlaku nebo v těhotenství
Kromě zmíněných faktorů je baňkování velmi bezpečné a nemá žádné vedlejší účinky.
Baňková masáž je volitelná součást procedur zdarma.